Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Fakro Premium

Szkło antyrefleksyjne w ofercie EFFECT GLASS

2013-05-20 | Autor: infookno

Firma Effect Glass zaprezentowała na targach BUDMA nowy produkt - szkło z powłoką antyrefleksyjną (AR) - wyprodukowane  z zastosowaniem nowoczesnej technologii Daglass Nano SelectiveTransmission Modeling. Szwajcarska jednostka certyfikująca sklasyfikowała je w najwyższej kategorii X1. Szkło antyrefleksyjne jest szeroko stosowane w fotowoltaice, aplikacjach solarnych, architekturze oraz w przemyśle oświetleniowym.

Szkło antyrefleksyjne

Effect Glass poszerzył swoją ofertę w ostatnim czasie o szkło hartowane o grubości 2 mm z powłoką antyrefleksyjną. Nanoszenie powłok AR na szkło następuje w wyniku modyfikacji jego składu lub odpowiedniej obróbki powierzchni. Technologia Daglass Nano Selective Transmission Modeling
z  trawieniem AR pozwala na wykonanie powłok zarówno na szkle hartowanym, jak i niehartowanym. Istnieje także możliwość zahartowania szkła po procesie nałożenia warstwy AR. Technologia umożliwia pokrycie szkła gładkiego, matowego, pryzmatycznego, giętego i innych - powłoką antyrefleksyjną - niezależnie od kształtu czy morfologii powierzchni. Zaletą tego nowoczesnego rozwiązania jest podniesienie transmitancji w określonym zakresie widma oraz jeszcze większa niż w metodzie zol-żel trwałość powłoki i zupełne wyeliminowanie ryzyka delaminacji powłoki. Szkło antyrefleksyjne załamuje zarówno światło wchodzące jak i wychodzące tak, że nie daje ono refleksów. Dzięki temu przepuszcza znacznie więcej energii świetlnej,  w porównaniu do wyrobu, wytwarzanego metodami tradycyjnymi. Ta jego właściwość powoduje, że ma wiele praktycznych możliwości zastosowań.

Rodzaje produkowanego szkła
Wysokiej jakości surowcem jest szkło niskożelazowe. Najlepiej w tej roli sprawdza się klasa U1 według certyfikacji SPF. Producent oferuje szkło niskożelazowe, gładkie, o grubościach 2,0 mm, 3,2 mm, 4mm, matowe szkło niskożelazowe, grubości 3,2 i 4mm oraz szkło niskożelazowe, pryzmatyczne, o grubości 3,2 i 4mm. Szkło antyrefleksyjne AR zostało sklasyfikowane w najwyższej kategorii X1 przez szwajcarską jednostkę certyfikującą: Institut für Solartechnik SPF.

Zastosowanie
Szkło antyrefleksyjne jest wykorzystywane na szeroką skalę w systemach solarnych, szklarniach, architekturze oraz przemyśle oświetleniowym. Jeśli chodzi o aplikacje solarne, zastosowanie szkła z powłoką AR w kolektorach grzewczych umożliwia ogrzanie wody do wyższej temperatury, a także pozytywnie wpływa na efektywność całej instalacji. W przypadku jego użycia do ogniw fotowoltaicznych, powoduje uzyskanie aż o kilka procent energii więcej. Szkło AR jest nieocenione, jeśli chodzi o zastosowanie w szklarniach, poprzez zwiększenie transmitancji hipersferycznej, polegające na zwiększonym pochłanianiu promieni słonecznych, również tych padających wcześnie rano oraz późnym popołudniem.

 Właściwości szkła AR w fotowoltaice
Effect Glass, producent szkła antyrefleksyjnego, dedykowanego panelom fotowoltaicznym, oferuje wyrób umożliwiający zwiększenie ilości światła docierającego do półprzewodnika o co najmniej 3%. Powłoka antyrefleksyjna zwiększa adhezję folii EVA do szkła, zmniejszając ryzyko delaminacji po kilku latach użytkowania ogniwa fotowoltaicznego. Oznaczenie Nano Selective Transmission Modeling (w skrócie NSTM) oznacza, że maksimum transmitancji szyby pokrywającej ogniwo fotowoltaiczne umiejscowione jest w punkcie, gdzie półprzewodnik wykazuje najwyższy współczynnik konwersji.

Szkło antyrefleksyjne dedykowane do ogniw fotowoltaicznych – technologia Daglass NSTM +AR
  
Właściwości szkła AR w kolektorach słonecznych
Dwustronna warstwa antyrefleksyjna pozwala na zwiększenie ilości światła, docierającego do absorbera. Powłoka antyrefleksyjna zwiększa transmitancję zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy straty wywołane odbiciem światła są największe. Warstwa antyrefleksyjna zwiększa transmitancję zwłaszcza w zakresie światła czerwonego oraz podczerwieni. Transmitancja bezpośrednia zostaje zwiększona z 91,5% do 97,5%. Zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej pozwala na zwiększenie wydajności kolektora o około 7-9 %.
Szkło antyrefleksyjne gładkie, z technologią Daglass 102 posiada prestiżowe badania i certyfikaty, przeprowadzone przez Solartechnik Prufung Forschung ze Szwajcarii. Pomiar bezpośredniej oraz hemisferycznej transmitancji, przeprowadzony zgodnie z normą EN410/ISO9845, współczynnik solarny wyniósł 0.958. Proces certyfikacji obejmował między innymi badania starzeniowe (fotodegradacja) i wykazał, że powłoka AR zachowuje swoje właściwości, także pod wpływem promieniowania UV.
 

Przeczytaj także

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook