Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Somfy

Pozbud ma swoje zdanie ...

2012-10-12

W nawiązaniu do artykułu w Pulsie Biznesu na temat linii gwarancyjnej, gdzie Pan Roman Andrzejak wiceprezes firmy POZBUD S.A. mówi „Chociaż mieliśmy niewykorzystaną linię gwarancyjną, to przez ostatnie miesiące nie mogliśmy z niej skorzystać. Na potrzeby jednego z kontrahentów gwarancji udzielił nam bank pod zastaw lokaty, firmy z mniejszym majątkiem problemu w taki sposób nie mogą rozwiązać”. Jak widać na polskim rynku nie tylko pogarsza fakt mniejszego popytu, ale również restrykcji obostrzeń instytucji finansowych. Postanowiliśmy zadać kilka pytań na temat nie dalekiej przyszłości.

 1. Jakie są Pana zdaniem prognozy na jesień dotyczące branży stolarki?

Cały tren rok do tej pory jest niestabilny. Zamówienia przychodzą falami, bardzo trudno jest zaplanować produkcję i sprzedaż. Uważamy że w najbliższej przyszłości nic się nie zmieni oprócz oczywiście spadku popytu naturalnego w tym okresie czasu. Rynek w segmencie Premium w którym działamy cierpi na brak Inwestycji i pieniędzy związanych między innymi z zacieśnieniem udzielania kredytów konsumenckich, inwestycyjnych i obrotowych przez banki. Klienci nie traktują okien jako pierwszą potrzeba i wolą nadwyżki deponować w banku na wysokie oprocentowanie niż inwestować. Stąd na przykład bierze się prawie 500 000 000 złotych w depozytach bankowych.

2. Czy branża stolarki drewnianej musi się restrukturyzować i konsolidować podobnie jak branża PVC?

Tak, cała branża stolarki musi być wstrzemięźliwa z nowymi inwestycjami mieć wyważone koszty. Można spodziewać się konsolidacji i przejęcia mniejszych przez większe firmy lub poszerzenie asortymentu w restrukturyzowanych firmach. Rozdrobnienie rynku jest bardzo duże i pewna konsolidacja byłaby wskazana. Drewniana stolarka reprezentuje około 20% całego rynku a producentów jest kilkuset.

3. Jakie SA według Pana prognozy dla branży stolarki na rok 2013?

Nie można oczekiwać żadnego poważniejszego odbicia ani w pierwszym ani w drugim kwartale przyszłego roku, nie mniej jednak liczymy na zwiększenie eksportu który w tej chwili stanowi 20 a planujemy aby stanowił 30% naszego obrotu.  Spodziewamy się również obniżki stóp procentowych rzez Narodowy Bank Polski i poluzowanie działań rynku finansowego przez KNF, które to w dłuższej perspektywie czasu (bo jest okres inercji) pozwoli konsumentom zaciągać kredyty, obniży oprocentowanie depozytów i pobudzi inwestycję. Wierzymy że kolejny rok przyniesie więcej zapytań dotyczących stolarki drewniano-aluminiowej, która wcześniej czy później zacznie dominować w segmencie Premium okien drewnianych.

4. Czy są szanse na trochę lepszą koniunkturę w przyszłym roku?

Tak, ale nie dla wszystkich. Z jednej strony segment ekonomiczny będzie ciągle w modzie -gdyż inwestorom brakuje pieniędzy, ale z drugiej strony dotacje do budownictwa pasywnego i energooszczędnego proponowane przez rząd - 50,000 zł i 30,000 zł odpowiednio, mogą pomóc firmom takim jak nasza. Posiadamy bowiem w swojej ofercie okna z najniższymi parametrami U, z drugiej strony okna trwałe, naturalne, ekologiczne i nowoczesne. Planujemy uzyskać certyfikaty na okna do domów pasywnych, żeby również skutecznie penetrować ten segment na rynkach europejskich.

http://pozbud.pl/pl/oferta/okna/drewniane

Przeczytaj także

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook