Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Somfy

Oj coś niedobrze z naszą gospodarką

2013-05-14 | Autor: GEC

Jest źle, ale czy będzie lepiej?
GUS niestety potwierdził fatalne dane z polskiej gospodarki!
Jak podał Główny Urząd Statystyczny w pierwszym kwartale 2013 roku wzrost gospodarczy w Polsce zwolnił do zaledwie 0,4 proc z 0,7 proc kwartał wcześniej. To najsłabszy wynik od 4 lat. Dane zwiększają szanse na cięcie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w czerwcu. Wzrost w Polsce prawdopodobnie przyspieszy dopiero w 2014 r.

Dzisiejszy wstępny szacunek GUS potwierdził, że w pierwszych miesiącach polska gospodarka nadal znajdowała się w fazie wyraźnego spowolnienia. Jest to wynik gorszy do średnich oczekiwań rynku. Analitycy liczyli na 0,7 proc. wzrost. Kolejne kwartały mogą przynieść niewielką poprawę tempa wzrostu PKB, niemniej jednak będzie to przede wszystkim efekt statystyczny (obniżająca się baza odniesienia z poszczególnych kwartałów oprzedniego roku), a nie oznaka faktycznej poprawy koniunktury w strefie euro.Szacunki rynkowe zakładały, iż PKB Polski w 2013 r. wyniesie od 0,9-1,2 proc., gdzie spadek dynamiki będzie mieć podłoże zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Słaba koniunktura w Strefie Euro (to ponad połowa lipcu.
EBOR obniżył prognozę wzrostu polskiego PKB w 2013 r. do 1,2 proc. z 1,5 proc. prognozowanych w styczniu - wynika z majowego raportu banku. Bank spodziewa się, że dynamika polskiego PKB przyspieszy w 2014 r. do poziomu 2,0 proc. Przypomnijmy iż początek roku przyniósł rewizje założeń dot. dynamiki rozwoju polskiej gospodarki przez większość instytucji finansowych.
Ostatecznym potwierdzeniem tezy o czerwcowym cięciu stóp będą publikowane w środę dane o inflacji konsumenckiej w Polsce. Rynek prognozuje, że w kwietniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych obniży się do 0,7% z 1% R/R w marcu. W naszej opinii inflacja może być jeszcze niższa i ukształtować się w przedziale 0,5-0,6% rok do roku To zaś postawi Radę pod ścianą, niemal zmuszając do zmniejszenia kosztu pieniądza.
Dla Rady Polityki Pienbiężnej (RPP) dzisiejsze dane raczej są zaskoczeniem. Prezes Marek Belka na ostatniej konferencji szacował wzrost PKB na 0.8 proc. rok do roku. Członkowie Rady będą teraz czekać na publikację GUS zaplanowaną na 29 maja, kiedy to pokazana zostanie struktura wzrostu PKB. Jest coraz bardziej prawdopodobne, że przy kontynuowanym spadku inflacji (jutro poznamy dane za kwiecień) już na najbliższym czerwcowym posiedzeniu RPP zdecyduje o kolejnym cięciu stóp procentowych i nie wykluczamy że do jeszcze jednej obniżki. 

Przeczytaj także

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook