Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Stropex

Eksport pomaga polskiej stolarce

2013-03-26 | Autor: ASM

Rekordowy eksport polskich okien i drzwi

W 2012 roku, po raz pierwszy w historii wartość eksportu polskich okien i drzwi przekroczyła 1 miliard euro. Rodzime zakłady sprzedały za granicę wyroby o łącznej wartości 5,4% większej  aniżeli rok wcześniej.

 

- Najnowsze dane GUS potwierdzają, że okna i drzwi stają się polską specjalnością eksportową – mówi Joanna Florczak-Czujwid z ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku. – Wielu producentów odrobiło lekcję i  już od dawna rozwijali swoje działy eksportowe, dzięki czemu nawet w dobie kryzysu skutecznie zwiększają sprzedaż za granicą – dodaje Joanna Florczak-Czujwid.

Tym samym eksport branży wyrażony we wspólnej walucie wyniósł 1 007,7 mln euro wobec 955,7 mln euro w 2011 roku. Niezmiennie największą popularnością na zagranicznych rynkach cieszyły się polskie okna i drzwi z PVC. Ich udział w eksporcie stanowił 47,1%. Na drugim miejscu znalazły się wyroby z drewna (40,4%). Znacznie mniejszy udział w eksporcie mają okna i drzwi z żeliwa lub stali (6,5%) oraz z aluminium (6%), ale warto podkreślić, że właśnie one zanotowały w ubiegłym roku największe wzrosty sprzedaży – odpowiednio 8,8% i 15,5%.

- Nie jest zaskoczeniem, że największym odbiorcom polskiej stolarki otworowej są Niemcy, ponieważ wiodą one prym już od lat, ale bardzo pozytywnie zaskakuje dynamika wzrostu eksportu, który w porównaniu do 2011 roku zwiększył się o  aż 12,6% i osiągnął 242,2 mln euro - komentuje Florczak-Czujwid.

Z danych GUS płynie jeszcze jedna dobra wiadomość. Polscy producenci sprzedają co prawda swoje wyroby głównie do krajów Unii Europejskiej (wzrost o 3,6%), ale w ciągu ostatniego roku znaczenie eksportu na wspólny rynek zmniejszyło się - z 92,4% ogółu wartości do 90,8%, co tylko potwierdza, że okna i drzwi Made in Poland kupowane są w coraz większej liczbie krajów na całym świecie.

Przeczytaj także

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook