Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Stropex

Okiennice aluminiowe - nowość

2013-08-11 | Autor: infookno

Montaż okiennic aluminiowych
Okiennice to jeden z ważnych elementów wyposażenia, a jednocześnie dekoracji  budynków. Pełnią one wiele funkcji użytkowych. Stanowią istotne zabezpieczenie przed włamaniem, oprócz tego chronią wnętrza przed zbyt dużym nasłonecznieniem czy wychłodzeniem. Stanowią skuteczną barierę przed silnym wiatrem oraz wyciszają wnętrza. Okiennice - niezmiennie od wielu lat - są bardzo popularne na południu Europy, a w ostatnich latach także w Polsce wracają do łask.

Sposoby montażu

Najczęściej okiennice są montowane  jako jeden z ostatnich elementów wykończeniowych. Coraz częściej w naszej strefie klimatycznej, mamy do czynienia z budynkami wcześniej ocieplonymi, nierzadko izolacją o znacznej grubości. Takie wykończenie budynku powoduje, że najlepiej sprawdza się montaż okiennic bezpośrednio do muru. W miejscu ich mocowania należy wyciąć otwory pod specjalne wsporniki, których długość zależy od grubości styropianu. Należy zamocować je w taki sposób, aby zostały zakotwione w warstwie nośnej ściany.  Najczęstsze są dwa sposoby montażu.
W pierwszym z nich skrzydła okiennic po zamknięciu tworzą jedną linię (licują się) ze ścianą budynku. W drugim natomiast zakrywają otwór okienny, zachodząc ok. 2 cm na mur. Wsporniki zwykle wykonuje się z metalowego kątownika. Gotowe, montujemy do ściany za pomocą kołków rozporowych. Ubytki w ociepleniu, które powstały podczas wykonywanych czynności, należy uzupełnić styropianem i pianą montażową, aby uniknąć w ten sposób wystąpienia tzw. mostków cieplnych.

Właściwy montaż

Rozpoczynając właściwy montaż, otwieramy skrzydło na szerokość 90 stopni. W tej pozycji, aby zdjąć cały element z zawiasów, wystarczy nieznacznie unieść go do góry. Wówczas należy w ramie wywiercić otwory, dokładnie w miejscu zamocowania zawiasów, używając w tym celu wkrętów. Później umieszczamy ją w otworze okiennym, wykorzystując do poprawnego montażu poziomicę. Należy także zwrócić uwagę, żeby wolna przestrzeń pomiędzy ramą a otworem wynosiła nie więcej niż 5 mm szerokości. Następnie wywiercamy otwory we wspornikach, po czym przykręcamy obramowanie do wsporników, przy pomocy wkrętów. Po wykonaniu tych czynności sprawdzamy, czy położenie ramy jest właściwe. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, korygujemy przytwierdzenie. Kiedy wszystko jest już zamocowane poprawnie, przystępujemy do założenia skrzydła na zawiasy. Prawidłowe działanie okuć weryfikujemy poprzez wielokrotne zamykanie i otwieranie skrzydła. Następnie otwieramy skrzydło na całą szerokość, po czym przymocowujemy do muru blokadę antywiatrową. Kiedy blokada działa poprawnie, przestrzeń od strony okna, jaka powstaje między ramą okiennicy oraz murem, wypełniamy silikonem. Do otwierania i zamykania okiennic służą specjalne metalowe skoble, które jednocześnie uniemożliwiają ich odsłonięcie z zewnątrz, lub metalowy pręt o odpowiedniej długości. Jeszcze wygodniej można otwierać okiennice przy pomocy pilota lub włączając przycisk na ścianie.

Atuty okiennic z aluminium

Aluminium jako materiał do wykonania okiennic ma wiele zalet. Po pierwsze powoduje,
że konstrukcja wraz z pokryciem lakierniczym jest bardzo trwała i stabilna. Ponadto użycie tego materiału  sprawia dużą dostępność rozwiązań kolorystycznych:  pełna paleta RAL oraz kolory drewnopodobne. Montaż okuć jest trwały. Jeśli  chodzi o koszt zakupu okiennic aluminiowych, to jest on na poziomie produktów wykonanych z drewna i nieco wyższy niż z PCV. Warto wiedzieć, że ta różnica zmniejsza się w  trakcie użytkowania okiennic z aluminium, gdyż nie wymagają one żadnej renowacji, w przeciwieństwie do wyrobów, wykonanych z innych materiałów.

Przeczytaj także

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook