Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Somfy

Polskie firmy górą w ważnym rankingu branży stolarki, ale…

2017-10-30 | Autor: infookno

Zaledwie kilka dni wstecz w budynku Business Center Club w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia corocznych wyróżnień pod nazwą Gala Liderów Stolarki 2017. Konkurs organizowany jest przez Centrum Analiz Branżowych i Forum 100. Jest kilka niespodzianek, ale co ważne każdego roku firmy wyróżnione i „tuzy” naszej branży mają wzrost obrotów i zysków oczywiście. To cieszy i nobilituje naszą branżę, chociaż małe i średnie firmy mogą poczuć się nieco zagrożone, gdyż ekspansja dużych i bardzo dużych firm postępuje i można już mówić o pewnej monopolizacji niektórych naszych sektorów, a to zawsze prowadzi do niechcianych podwyżek i braku refleksji and losem mniejszych, którzy przestają być konkurencją.

Już wkrótce podczas XIX Konwentu Stolarki, który odbędzie się w dn. 7-8 grudnia w Sandomierzu zmierzymy się z tym tematem i zaproponujemy rozwiązania dla sektora MŚP w naszej branży.

Zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt pod adresem konwent@stolarkavip.pl lub pod nr tel. 531 561 202. Teraz już zapraszamy do pełnego artykułu o najlepszych z najlepszych, a może raczej największych z największych w naszej branży czyli Ranking Liderów Stolarki 2017.

W tym roku zanotowaliśmy kilka niespodzianek, ale konkluzja jest bardzo pocieszająca, gdyż większość wyróżnionych firm to firmy polskie, a pozostałe zagraniczne mają swoją produkcję w Polsce. Nikt nie ma wątpliwości, że Drutex ma największy obrót w oknach i jest liderem, ale warto dodać, że firma Eko Okna depcze po piętach i już produkuje ponad 5000 okien dziennie i zatrudnia ponad 3200 osób. Przychody firmy Drutex przekroczyły 720 mln złotych i naprawdę robią wrażenie. Bardzo cieszy wysoki obrót firmy, która robi tzw. kroki kangura, czyli każdego roku wielki krok i jest na prowadzeniu w bramach i ogrodzeniach – to firma Wiśniowski, która dystansuje firmę Hormann – przynajmniej w Polsce. Z pewnością firmy Wiśniowski pomaga koniunktura w Poslce i Europie i bardzo duże zaangażowanie w polski sport (piłka nożna, siatkowa i inne działania okołobiznesowe). Każdy już się przyzwyczaił do znakomitej pozycji nr 1 w systemach aluminiowych i roletowych firmy Aluprof i wygląda na to, że konkurencja zostaje daleko w tyle. Obroty Grupy Kęty, do których należy firma Aluprof w 2016 roku to 2.3. mld złotych – ogromne obroty, prawda? W branży systemów PVC Aluplast jest liderem, dużo dalej jest Veka i inni systemodawcy, ale warto dodać, że już prawie 30% obrotu generują inne firmy ekstrudujące  profile takie jak: Drutex, Dobroplast, Sonarol, Plastimet, CKM czy Wital. Firma Porta KMI kolejny rok jest nie zagrożona, a takie firmy jak Pol-Skone czy DRE jeszcze muszą sporo poprawić swoje obroty, żeby się przynajmniej zbliżyć do lidera. Zaskakuje nieco 1 pozycja duńskiego holding DoVista, która nota bene nie sprzedaje okien i drzwi z drewna w Polsce, ale jej obroty ciągle rosną czyli rynki zagraniczne są w dobrej kondycji podaży.

Kolejna polska firma Defor w ślusarce aluminiowej jest także na pozycji nr 1, ale biorąc pod uwagę skalę działania i realizowane projekty w całej Polsce i nie tylko nikogo nie dziwi jej wysoka pozycja i milionowe obroty. Nie inaczej jest z potentatem w produkcji drzwi metalowych KMT Stal, obroty tej polskiej firmy również wzrosły o kilkanaście procent w ostatnim roku. Sanok Rubber, producent uszczelek gumowych nie jest niespodzianką, gdyż ta znana i wielka firma ogrywa ciągle dominującą rolę w tym segmencie rynku w Polsce.

Może mniej znana, ale bardzo ważna jest także polska firma MFO w branży wzmocnień stalowych dla stolarki. Zagraniczne firmy Winkhaus (ciekawe, że nie Maco czy Roto), Somfy czy Teknos to wielkie koncerny, które także odgrywają kluczową rolę w Polsce, przynajmniej tak wynika z rankingu Liderów Stolarki 2017. Może trochę dziwi pierwsza pozycja firmy Velux, gdyż de facto polska firma Fakro ma większy udział w polskiej sprzedaży, ale w wolumenie produkcji i obrocie Velux jest dużo, dużo większy. Wart podkreślenia jest pierwsza pozycja polskiego Portos’a, który króluje w roletach i obrocie w tym segmencie rynku. Pilkington/IGP czyli odziały tego wielkiego i znanego japońsko-angielskiego koncernu także zajmują pierwsze miejsce w produkcji i sprzedaży szyb, ale z pewnością PressGlass czy Effector też nie zasypują gruszę w popiele i ich obroty   rosną. Jak w tym renomowanym towarzystwie mają się odnaleźć małe i średnie firmy, jak i czym mają konkurować, gdzie szukać swojego miejsca. Warto dopowiedzieć, że wśród wyróżnionych 17 firm, aż 10 ma kapitał polski, a wiele zagranicznych firm zainwestowało tu miliony, a nawet setki milionów złotych – Brawo, tak trzymać! O tym wszystkim porozmawiamy w dn. 7-8 grudnia w Sandomierze na XIX Konwencie Stolarki. To będzie wyjątkowa okazja spotkać kilka z wyróżnionych firm i dowiedzieć się jak dochodzi się do takich obrotów i do pierwszego miejsca w Polsce.

Przeczytaj także

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook