Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Fakro Premium

Polskie firmy górą w ważnym rankingu branży stolarki, ale…

2017-10-30 | Autor: infookno

Zaledwie kilka dni wstecz w budynku Business Center Club w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia corocznych wyróżnień pod nazwą Gala Liderów Stolarki 2017. Konkurs organizowany jest przez Centrum Analiz Branżowych i Forum 100. Jest kilka niespodzianek, ale co ważne każdego roku firmy wyróżnione i „tuzy” naszej branży mają wzrost obrotów i zysków oczywiście. To cieszy i nobilituje naszą branżę, chociaż małe i średnie firmy mogą poczuć się nieco zagrożone, gdyż ekspansja dużych i bardzo dużych firm postępuje i można już mówić o pewnej monopolizacji niektórych naszych sektorów, a to zawsze prowadzi do niechcianych podwyżek i braku refleksji and losem mniejszych, którzy przestają być konkurencją.

Już wkrótce podczas XIX Konwentu Stolarki, który odbędzie się w dn. 7-8 grudnia w Sandomierzu zmierzymy się z tym tematem i zaproponujemy rozwiązania dla sektora MŚP w naszej branży.

Zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt pod adresem konwent@stolarkavip.pl lub pod nr tel. 531 561 202. Teraz już zapraszamy do pełnego artykułu o najlepszych z najlepszych, a może raczej największych z największych w naszej branży czyli Ranking Liderów Stolarki 2017.

W tym roku zanotowaliśmy kilka niespodzianek, ale konkluzja jest bardzo pocieszająca, gdyż większość wyróżnionych firm to firmy polskie, a pozostałe zagraniczne mają swoją produkcję w Polsce. Nikt nie ma wątpliwości, że Drutex ma największy obrót w oknach i jest liderem, ale warto dodać, że firma Eko Okna depcze po piętach i już produkuje ponad 5000 okien dziennie i zatrudnia ponad 3200 osób. Przychody firmy Drutex przekroczyły 720 mln złotych i naprawdę robią wrażenie. Bardzo cieszy wysoki obrót firmy, która robi tzw. kroki kangura, czyli każdego roku wielki krok i jest na prowadzeniu w bramach i ogrodzeniach – to firma Wiśniowski, która dystansuje firmę Hormann – przynajmniej w Polsce. Z pewnością firmy Wiśniowski pomaga koniunktura w Poslce i Europie i bardzo duże zaangażowanie w polski sport (piłka nożna, siatkowa i inne działania okołobiznesowe). Każdy już się przyzwyczaił do znakomitej pozycji nr 1 w systemach aluminiowych i roletowych firmy Aluprof i wygląda na to, że konkurencja zostaje daleko w tyle. Obroty Grupy Kęty, do których należy firma Aluprof w 2016 roku to 2.3. mld złotych – ogromne obroty, prawda? W branży systemów PVC Aluplast jest liderem, dużo dalej jest Veka i inni systemodawcy, ale warto dodać, że już prawie 30% obrotu generują inne firmy ekstrudujące  profile takie jak: Drutex, Dobroplast, Sonarol, Plastimet, CKM czy Wital. Firma Porta KMI kolejny rok jest nie zagrożona, a takie firmy jak Pol-Skone czy DRE jeszcze muszą sporo poprawić swoje obroty, żeby się przynajmniej zbliżyć do lidera. Zaskakuje nieco 1 pozycja duńskiego holding DoVista, która nota bene nie sprzedaje okien i drzwi z drewna w Polsce, ale jej obroty ciągle rosną czyli rynki zagraniczne są w dobrej kondycji podaży.

Kolejna polska firma Defor w ślusarce aluminiowej jest także na pozycji nr 1, ale biorąc pod uwagę skalę działania i realizowane projekty w całej Polsce i nie tylko nikogo nie dziwi jej wysoka pozycja i milionowe obroty. Nie inaczej jest z potentatem w produkcji drzwi metalowych KMT Stal, obroty tej polskiej firmy również wzrosły o kilkanaście procent w ostatnim roku. Sanok Rubber, producent uszczelek gumowych nie jest niespodzianką, gdyż ta znana i wielka firma ogrywa ciągle dominującą rolę w tym segmencie rynku w Polsce.

Może mniej znana, ale bardzo ważna jest także polska firma MFO w branży wzmocnień stalowych dla stolarki. Zagraniczne firmy Winkhaus (ciekawe, że nie Maco czy Roto), Somfy czy Teknos to wielkie koncerny, które także odgrywają kluczową rolę w Polsce, przynajmniej tak wynika z rankingu Liderów Stolarki 2017. Może trochę dziwi pierwsza pozycja firmy Velux, gdyż de facto polska firma Fakro ma większy udział w polskiej sprzedaży, ale w wolumenie produkcji i obrocie Velux jest dużo, dużo większy. Wart podkreślenia jest pierwsza pozycja polskiego Portos’a, który króluje w roletach i obrocie w tym segmencie rynku. Pilkington/IGP czyli odziały tego wielkiego i znanego japońsko-angielskiego koncernu także zajmują pierwsze miejsce w produkcji i sprzedaży szyb, ale z pewnością PressGlass czy Effector też nie zasypują gruszę w popiele i ich obroty   rosną. Jak w tym renomowanym towarzystwie mają się odnaleźć małe i średnie firmy, jak i czym mają konkurować, gdzie szukać swojego miejsca. Warto dopowiedzieć, że wśród wyróżnionych 17 firm, aż 10 ma kapitał polski, a wiele zagranicznych firm zainwestowało tu miliony, a nawet setki milionów złotych – Brawo, tak trzymać! O tym wszystkim porozmawiamy w dn. 7-8 grudnia w Sandomierze na XIX Konwencie Stolarki. To będzie wyjątkowa okazja spotkać kilka z wyróżnionych firm i dowiedzieć się jak dochodzi się do takich obrotów i do pierwszego miejsca w Polsce.

Przeczytaj także

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook