Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Somfy

Życie Polaka w dobrym świetle

2013-10-07 | Autor: infookno

Lepsze samopoczucie, poprawa nastroju, efektywniejsza nauka, ale również mniejsze rachunki za prąd – wszystko to jest zasługą światła dziennego. Co Polacy sądzą o jego wpływie na zdrowie? Jak oceniają doświetlenie swoich domów i mieszkań?
Przed nami sezon jesienno-zimowy, w którym niedobór światła dziennego jest szczególnie odczuwalny. Jak wynika z badań przeprowadzonych w sierpniu przez PBS na zlecenie VELUX*, zaledwie co czwarty ankietowany jest zdecydowanie zadowolony z dostępu do światła dziennego w swoim domu jesienią i zimą, a blisko 15 proc. uważa, że ilość takiego światła jest za mała. Tylko nieznacznie lepiej oceniamy doświetlenie wnętrz w miesiącach wiosenno-letnich, a przecież wtedy dni są długie i światła nie brakuje. Co dziesiąty badany odczuwa w tym czasie brak światła dziennego, a bardzo dobrze doświetlenie swojego domu ocenia zaledwie 33 proc. respondentów. Te statystyki dają do myślenia, zwłaszcza, jeśli uświadomimy sobie, że ludzie spędzają w pomieszczeniach zamkniętych aż około 90 proc. czasu.

Wpływ na zdrowie

Jednocześnie większość Polaków (85 proc.) dostrzega duży wpływ światła dziennego na zdrowie, a co trzeci badany chciałby zwiększyć liczbę lub powierzchnię okien w swoim domu. To ważna wskazówka dla architektów lub developerów, którzy powinni o tym pamiętać planując i realizując inwestycje budowlane. „Światło dzienne pełni ważną rolę w budynkach zarówno mieszkalnych, biurowych, jak i użyteczności publicznej. Tworzy scenerię, wpływa na specyficzny klimat wnętrza, definiuje przeznaczenie przestrzeni” – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.
 „Lepsze samopoczucie, poprawa nastroju, redukcja objawów depresji, korzystne oddziaływanie na wzrok – to efekty wpływu światła naturalnego na ludzki organizm. Dlatego powinniśmy dbać o zapewnienie jak najlepszego dostępu do naturalnego światła w naszych domach” – komentuje dr Paweł Opatczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego ENEL-MED.
Światło dzienne wpływa również na lepszą wydajność pracy i poprawę efektywności uczenia się. Jak pokazują badania** uczniowie w klasach z większymi oknami mieli nawet do 18 proc. lepsze wyniki z testów, niż ci przebywający w pomieszczeniach słabiej doświetlonych. Dlatego warto też zadbać o odpowiednie doświetlenie pokoju dziecka w wieku szkolnym. Okazuje się także, że przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na przeniesienie pracowników do budynków z lepszym dostępem do naturalnego światła, odnotowały wzrost wydajności o około 15 proc.***

Światło dzienne a energooszczędność

Światło dzienne wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, lecz również na budżet domowy. Odgrywa znaczącą rolę w koncepcji zrównoważonego budownictwa, którego istotnym elementem, oprócz komfortu i zdrowego klimatu wewnątrz budynku, jest energooszczędność.
Duża ilość światła naturalnego nie tylko podnosi komfort użytkowania, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, lecz także ogranicza potrzebę wykorzystania sztucznego oświetlenia, przyczyniając się do oszczędności energii elektrycznej i tym samym obniża rachunki za prąd.
W jaki sposób zadbać o odpowiednie doświetlenie naszych domów i mieszkań? „Lepszy dostęp do światła dziennego można zapewnić poprzez właściwe usytuowanie okien, zwiększenie ich liczby, jak również zastosowanie nowoczesnych okien z większymi szybami. Na przykład w oknach Nowej Generacji VELUX udało się zwiększyć powierzchnię szyby nawet o 10 proc., co gwarantuje odpowiednie doświetlenie wnętrz” – wyjaśnia arch. Monika Kupska-Kupis.
Na rynku istnieją również aplikacje na smartfona (np. VELUX Experience), dzięki którym właściciele domów mogą przekonać się, jaką różnicę zapewniłoby dodatkowe światło w pomieszczeniu po zamontowaniu okna dachowego. Wystarczy wybrać okno lub dowolną kombinację kilku okien, wykonać zdjęcie pokoju i zobaczyć, jak staje się ono integralną częścią pomieszczenia i jakie efekty związane z doświetleniem domu otrzymamy.

Architekci i naukowcy o świetle dziennym

O tym, jak ważny jest dostęp do światła dziennego w budynkach, świadczą liczne badania i ekspertyzy. Co dwa lata jest też organizowane spotkanie VELUX Daylight Symposium, które cieszy się ogromnym uznaniem przedstawicieli świata architektury, designu, nauki, jak również ustawodawców z całego świata i stanowi platformę wymiany wiedzy, doświadczeń oraz nowatorskich architektonicznych wizji dotyczących wykorzystania światła. W Daylight Symposium regularnie uczestniczą również Polacy. „Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zalet oświetlenia naturalnego – jego wpływu na zdrowie i psychikę użytkowników oraz niewątpliwych korzyści ekonomicznych. Jednakże podbój i prawie 50 letnia dominacja sztucznego oświetlenia w obiektach handlowych, supermarketach, centrach sportowych, galeriach i muzeach spowodowała opór we wprowadzaniu światła dziennego do wnętrza głównie u inwestorów, ale i wielu architektów. Wykłady, które mają miejsce w ramach „Daylight Symposium”, pokazują, jak wprowadzać w rozwiązania architektoniczne dobroczynne oświetlenie naturalne i z nim związaną naturalną wentylację” – mówi architekt Tomasz Głowacki, z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, który uczestniczył w ostatniej konferencji w Kopenhadze.

Więcej informacji o znaczeniu światła dziennego znajduje się na stronie www.thedaylightsite.com.
_____________________________________________

*Badanie „Znaczenie zdrowotne światła dziennego w domu w świadomości Polaków” zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie firmy VELUX, w ramach ogólnopolskiego badania Omnibus przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 lat i więcej (n=ok.1000).
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich CAPI w dniach 02-04.08.2013 roku.
**L. Heschong, Daylighting and Human Performance, ASHRAE Journal, vo. 44, no. 6, pp. 65-67, 2002.
***L. Edwards, P. Torcellini, A Literature Review of the Effects of Natural Light on Building Occupants, National Renewable Laboratory, U.S. Department of Energy, 2002.

Przeczytaj także

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook