Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Fakro Premium

Hala sportowa, pasywna? A jaka ładna

2013-03-25 | Autor: GEC

Pierwsza w Polsce pasywna hala sportowa już otwarta

22 marca br. obyło się uroczyste otwarcie „Zielonej Hali Sportowej” wzniesionej
w technologii budownictwa pasywnego. W konstrukcji hali uniwersytetu rolniczego imienia Hugona Kołłątaja w Krakowie kluczową rolę pełnią systemy elewacyjne firmy Aluprof.
Zielona hala sportowa to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów tego typu w Europie. Dzięki zastosowanym technologiom, do ogrzania tego liczącego 1,8 tys. m² kompleksu wystarczy 15 kWh/m2 rocznie, czyli 1,5 m² gazu na m². Dla porównania, w tradycyjnym budownictwie potrzeba aż 12 - 15 m³ tego surowca. Szacuje się, że wykorzystane nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwolą na oszczędności rzędu nawet 50 tys. złotych rocznie.   W budynkach pasywnych bardzo ważnym czynnikiem jest minimalizacja strat energii. Dlatego konstruktorzy ocieplili każdy element budynku, począwszy od fundamentów izolowanych powłokowo
i termicznie, aż po elewację budynku, na której zamontowano system Aluprof MB - 86SI o wysokiej szczelności. Znakomite parametry termoizolacyjne udało się osiągnąć, dzięki wykorzystaniu w jego elementach aerożelu. Materiał ten charakteryzuje się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła wśród ciał stałych, co pozwala ograniczyć starty energii do minimum. Aerożel składa się w niemal 90% z powietrza i jest niewiele od niego cięższy, co otwiera nowe możliwości konstrukcyjne. System MB – 86SI to pierwsze w Polsce rozwiązanie wykorzystujące tę substancję. W hali sportowej zainstalowano także inne technologie energooszczędne m.in. wentylację z odzyskiem ciepła. Jedna ze ścian hali będzie porośnięta pnączami, dach natomiast pokryje trawa, która pozwoli obniżyć temperaturę wnętrza latem, a także przedłuży żywotność poszycia.

Budynek jest doskonałym przykładem budownictwa pasywnego – właśnie ten kierunek niesie duży potencjał obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale także w mieszkaniach i domach jednorodzinnych – uważa Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej, Aluprof S.A. Na znaczeniu zyskują rozwiązania estetyczne a jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne. Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom produkcji możemy dostarczać materiały spełniające obydwa te kryteria – dodaje.
Systemy fasadowe wspomnianej firmy należą do najnowocześniejszych w Europie, zastosowane w nich materiały cechują doskonałe właściwości izolacyjne. Firma dba również o nowoczesne wzornictwo, tak by umożliwiały one wznoszenie obiektów zgodnie z obowiązującymi trendami architektonicznymi.

Projekt obiektu powstał w pracowni Architektura Pasywna z Krakowa.

Przeczytaj także

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook