Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Fakro Premium

Pozwoleń na budowę mniej i budów mniej też

2013-04-21 | Autor: GEC

"Spodziewana jest większa fala zwolnień w budownictwie"

Firmy budowlane w Polsce są w coraz trudniejszym położeniu. Ze względu na bardzo rygorystyczne warunki stawiane przez publicznego zamawiającego, coraz mniej z nich decyduje się wystartować w przetargach. - Inwestorzy muszą zrozumieć, że pośrednio biorą dużą odpowiedzialność za cały proces budowy - mówi Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Dodatkowo pozyskanie zabezpieczeń od instytucji finansowych też staje się coraz trudniejsze.  Prof. Bolkowska poinformowała, że w 2012 roku wartość rynku budowlanego wyniosła blisko 190 mld zł, czyli o około 1 proc. mniej niż rok wcześniej. Wyjaśniła, że w ub.r. firmy zaangażowane w budowę m.in. autostrad, dróg i lotnisk miały największy udział w produkcji budowlanej. Oceniła, że jeśli w 2013 roku spadek rynku budowlanego wyniesie 8-10 proc., to będzie można mówić o sukcesie firm budowlanych. "W drugim półroczu 2013 r. mogą pojawić się pierwsze sygnały powrotu do +równowagi+, jeżeli rozpoczęte projekty (inwestycyjne - PAP) będą kontynuowane w najbliższym czasie z sukcesem, a niektóre zakończone" - powiedziała.
Według prof. Bolkowskiej kryzys dopadł także branżę budowlaną. W efekcie czego banki ograniczają akcję kredytową, a firmy budowlane mniej inwestują za granicą.

Nadchodzi fala zwolnień w budownictwie

Spadek wartości rynku budowlanego w tym roku jest nieuchronny - oceniła na konferencji prasowej w tym tygodniu prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. W branży budowlanej pracuje obecnie 600 tys. osób, jej zdaniem "w tym roku może nadejść duża fala zwolnień w
Póki co dane GUS za marzec pokazują po raz kolejny spadek liczby rozpoczynanych przez deweloperów projektów. Tym razem regres wyniósł o 37,6 proc. względem analogicznego okresu przed rokiem. Firmy budujące mieszkania rozpoczęły bowiem w tym miesiącu budowę 4,5 tys. mieszkań. Negatywne odczyty w tym zakresie notowane są już od czerwca zeszłego roku. Niewiele lepiej jest w zakresie danych o liczbie mieszkań, na których budowę wydano deweloperom pozwolenia. W marcu było ich o 35,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W trzecim miesiącu 2013 roku wydano pozwolenia na budowę 3,6 tysięcy mieszkań.Gorzej ocenić można dokonania w zakresie rozpoczynanych inwestycji i liczby otrzymanych pozwoleń. W marcu wszyscy gracze na tym rynku rozpoczęli budowę 11 tys. mieszkań. Był to wynik o 34,6 proc. gorszy niż przed rokiem. Tym razem wyników całego rynku nie polepszała już większa skłonność do rozpoczynania inwestycji wśród osób fizycznych niż deweloperów. Ponadto wszyscy inwestorzy otrzymali w marcu pozwolenia na budowę 11,1 tys. mieszkań, czyli o 21,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. 

Przeczytaj także

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook