Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Somfy

Pozwoleń na budowę mniej i budów mniej też

2013-04-21 | Autor: GEC

"Spodziewana jest większa fala zwolnień w budownictwie"

Firmy budowlane w Polsce są w coraz trudniejszym położeniu. Ze względu na bardzo rygorystyczne warunki stawiane przez publicznego zamawiającego, coraz mniej z nich decyduje się wystartować w przetargach. - Inwestorzy muszą zrozumieć, że pośrednio biorą dużą odpowiedzialność za cały proces budowy - mówi Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Dodatkowo pozyskanie zabezpieczeń od instytucji finansowych też staje się coraz trudniejsze.  Prof. Bolkowska poinformowała, że w 2012 roku wartość rynku budowlanego wyniosła blisko 190 mld zł, czyli o około 1 proc. mniej niż rok wcześniej. Wyjaśniła, że w ub.r. firmy zaangażowane w budowę m.in. autostrad, dróg i lotnisk miały największy udział w produkcji budowlanej. Oceniła, że jeśli w 2013 roku spadek rynku budowlanego wyniesie 8-10 proc., to będzie można mówić o sukcesie firm budowlanych. "W drugim półroczu 2013 r. mogą pojawić się pierwsze sygnały powrotu do +równowagi+, jeżeli rozpoczęte projekty (inwestycyjne - PAP) będą kontynuowane w najbliższym czasie z sukcesem, a niektóre zakończone" - powiedziała.
Według prof. Bolkowskiej kryzys dopadł także branżę budowlaną. W efekcie czego banki ograniczają akcję kredytową, a firmy budowlane mniej inwestują za granicą.

Nadchodzi fala zwolnień w budownictwie

Spadek wartości rynku budowlanego w tym roku jest nieuchronny - oceniła na konferencji prasowej w tym tygodniu prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. W branży budowlanej pracuje obecnie 600 tys. osób, jej zdaniem "w tym roku może nadejść duża fala zwolnień w
Póki co dane GUS za marzec pokazują po raz kolejny spadek liczby rozpoczynanych przez deweloperów projektów. Tym razem regres wyniósł o 37,6 proc. względem analogicznego okresu przed rokiem. Firmy budujące mieszkania rozpoczęły bowiem w tym miesiącu budowę 4,5 tys. mieszkań. Negatywne odczyty w tym zakresie notowane są już od czerwca zeszłego roku. Niewiele lepiej jest w zakresie danych o liczbie mieszkań, na których budowę wydano deweloperom pozwolenia. W marcu było ich o 35,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W trzecim miesiącu 2013 roku wydano pozwolenia na budowę 3,6 tysięcy mieszkań.Gorzej ocenić można dokonania w zakresie rozpoczynanych inwestycji i liczby otrzymanych pozwoleń. W marcu wszyscy gracze na tym rynku rozpoczęli budowę 11 tys. mieszkań. Był to wynik o 34,6 proc. gorszy niż przed rokiem. Tym razem wyników całego rynku nie polepszała już większa skłonność do rozpoczynania inwestycji wśród osób fizycznych niż deweloperów. Ponadto wszyscy inwestorzy otrzymali w marcu pozwolenia na budowę 11,1 tys. mieszkań, czyli o 21,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. 

Przeczytaj także

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook