Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Somfy

Kara dla kartelu meblowego

2017-12-28 | Autor: GEC Consulting stolarkavip

135 mln zł kary
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że na rynku producentów mebli działa kartel, który został rozbity. Wymierzone kary sięgnęły 135 mln zł. W skład nielegalnego porozumienia, które w komunikacie UOKiK określono jako "wieloletni kartel producentów płyt do produkcji mebli”, wchodzić miały: Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów, Swiss Krono. Z tego z nam wiadomo ukarane firmy mają rodowód zagraniczny. "Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę" - dodał szef urzędu antymonopolowego.

Pięciu spółkom działającym w 3 grupach kapitałowych wymierzono 135 mln zł kary. Według przedstawicieli UOKiK "przez tę zmowę wszyscy płaciliśmy drożej za meble". Sama decyzja o nałożeniu kar została uznana za "jedną z najważniejszych decyzji urzędu w ostatnich latach".

Polska branża meblarska

Branża meblarska od wielu lat jest jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Z produkcją wartą 42,25 mld zł w 2016 r. Polska stała się szóstym producentem elementów wyposażenia mieszkań na świecie. W branży działa niemal 26 tys. przedsiębiorstw, a 22 tys. z nich zatrudnia nie więcej niż 10 pracowników. Rozbity "kartel" nie jest pierwszą akcją UOKiK wymierzoną w producentów mebli. Przed kilkoma tygodniami poinformowano o nałożeniu kary na firmy, które niezgodnie z prawdą reklamowały swoje towary. 

Przeczytaj także

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook