Branżowy portal stolarki

Branżowy portal stolarki
architektura-budownictwo-gospodarka

Somfy

Kara dla kartelu meblowego

2017-12-28 | Autor: GEC Consulting stolarkavip

135 mln zł kary
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że na rynku producentów mebli działa kartel, który został rozbity. Wymierzone kary sięgnęły 135 mln zł. W skład nielegalnego porozumienia, które w komunikacie UOKiK określono jako "wieloletni kartel producentów płyt do produkcji mebli”, wchodzić miały: Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów, Swiss Krono. Z tego z nam wiadomo ukarane firmy mają rodowód zagraniczny. "Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę" - dodał szef urzędu antymonopolowego.

Pięciu spółkom działającym w 3 grupach kapitałowych wymierzono 135 mln zł kary. Według przedstawicieli UOKiK "przez tę zmowę wszyscy płaciliśmy drożej za meble". Sama decyzja o nałożeniu kar została uznana za "jedną z najważniejszych decyzji urzędu w ostatnich latach".

Polska branża meblarska

Branża meblarska od wielu lat jest jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Z produkcją wartą 42,25 mld zł w 2016 r. Polska stała się szóstym producentem elementów wyposażenia mieszkań na świecie. W branży działa niemal 26 tys. przedsiębiorstw, a 22 tys. z nich zatrudnia nie więcej niż 10 pracowników. Rozbity "kartel" nie jest pierwszą akcją UOKiK wymierzoną w producentów mebli. Przed kilkoma tygodniami poinformowano o nałożeniu kary na firmy, które niezgodnie z prawdą reklamowały swoje towary. 

Przeczytaj także

Mały sprzęt wielkich...

Montaż szkła – przyssawki do szyb. Duże przeszklenia od kilku lat wiodą prym wśród trendów w...

Więcej

Nowość, najcieplejsz...

Nowość, najcieplejsza brama segmentowa na rynku !!! Grupa PETECKI wprowadza na rynek nową bramę segmentową. PETECKI...

Więcej

Partnerzy infookno.pl

Facebook